NBA blog: Prognóza základnej časti 2: Wild Wild EAST!? Bude Brookly najlepší aj bez Kyrieho Irvinga?

Publikované: 19.10.2021 Autor: Andrej Kašper Foto: TASR/AP

Jannis Antetokounmpo (Foto: TASR/AP)

V nasledujúcich riadkoch by som rád priniesol svoj pohľad na to, ako dopadne základná časť vo východnej konferencii. Takéto prognózy sú často len sci-fi, no ja rád počas sezóny sledujem, ako veľmi som sa mýlil, alebo či som v niečom mal pravdu. Už si ani nepamätám, kedy naposledy bolo pre mňa také ťažké odhadnúť, ako sa bude vyvíjať dianie na východe. Priznám sa, že západ bol v tomto smere výrazne jednoduchší. Je to hlavne preto, že východná konferencia je momentálne nabitá toľkými tímami, ktoré pomýšľajú na play-off, ako už dlho nebola.

Poďme sa teda pozrieť ako by mohla na konci základnej časti vyzerať silná východná konferencia.

15. Orlando Magic

Jeden z najnenápadnejších tímov posledných rokoch prešiel veľkými zmenami. Odišli traja lídri Vučevič, Gordon, Fournier. Zo skúsených mien ostal iba šikovný 6th man Ross. Tím pochopil, že nemá zmysel držať spomínanú trojicu, keďže v play-off veľa vody nenamútia. Bude zaujímavé sledovať rozvoj mladých rozohrávačov ako sú Anthony, Suggs, Hampton. Najviac sa teším na defenzívny talent Johnatana Isaaca, ktorý by sa mal po zranení vrátiť ako líder tímu.

14. Detroit Pistons

„Boj“ o poslednú priečku bude s Orlandom zvádzať „Motor City“. Plnú voľnosť zrejme dostane draftová jednotka Cade Cunningham, ktorý by spolu s ďalšími mladíkmi Beyom a Stewartom mohli vytvoriť mužstvo, na ktorého hru sa bude dobre pozerať. Výsledky sa však dostavia neskôr, no Pistons, ktorý sú v prestavbe, to určite vadiť nebude.

13. Cleveland Cavaliers

Od Cavs očakávam opäť podobnú sezónu ako minulý rok. Mužstvo má perspektívnu dvojicu guardov v Garlandovi a Sextonovi, ktorí minulý rok príjemne prekvapili. Veľa si sľubujem najmä od Garlanda, ktorý by mal využívať spoluprácu s podkošovými hráčmi Allenom a draftovou nádejou Mobleym.

Tak a teraz to začne byť zaujímavé. Za každé ďalšie miesto zrejme znesiem kritiku, no bohužiaľ východ je tak preplnený, že viacerí budú musieť ostať sklamaní.

12. Washington Wizards

Tím z hlavného mesta, zdá sa, definitívne udržal pre tento rok najväčšiu hviezdu, super strelca Beala. Odišiel však Westbrook, za ktorého ale prišiel veľmi slušný balík hráčov z Lakers. Beal, Dinwiddie, Kuzma, Caldwell-Pope, Harrell, Bryant, Hachimura, Avdija, Neto, k tomu všetkému nový tréner Unseld Jr. Toto všetko vytvára veľmi zaujímavý tím, ktorý by mohol prekvapiť. Obávam sa však, že Wizards doplatia na slabšiu obranu a zohranosť.

11. Toronto Raptors

Toronto mám veľmi rád a bolo mi veľmi ľúto, že minulý rok nemohli hrať doma, čo sa určite podpísalo pod ich zlú sezónu. Teším sa na jednu z mojich obľúbených dvojíc Anunoby, VanVleet, ktorá bude musieť tím výrazne potiahnuť prvé týždne bez Pascala Siakama. Raptors ale asi doplatia na odchod Lowryho a zdravotné ťažkosti Siakama. V silnej konkurencii nebudú mať na viac ako na 11te miesto. Snáď sa v tomto mýlim.

10. Charlotte Hornets

Pre mňa osobne v dobrom slova zmysle najzábavnejší tím NBA. A môže za to hlavne energické, talentované duo Miles Bridges a Lamelo Ball. Títo dvaja ma minulý rok veľmi bavili na oboch koncoch palubovky. Lamelove zisky lôpt a asistencie + Bridgesove bloky a naj dunky v lige = zaručená zábava. Keď k tomu pridáme mená Rozier, Hayward, Washington, Plumlee, Oubre, tak máme jeden veľmi nebezpečný play-off tím. Tuším však, že Hornets sa opäť nevyhnú zdravotným problémom. Play-in turnaj by im ale ujsť nemal.

9. New York Knicks

Zázračné 4. miesto Knicks asi nezopakujú a v mojom rebríčku skončia až ako 9tka. Rozhodne by som toto umiestnenie nebral ako sklamanie alebo hanbu. Minulá sezóna bola extrémne nad očakávania a myslím, že miesta na hranici play-off sú to, na čo Knicks reálne majú. Po viacerých sklamaniach a chybných krokoch konečne mali relatívne lepšiu offseason. Zo základnej zostavy odišiel Bullock, no prišli Fournier a hlavne Kemba Walker. Ktovie, možno návrat domov oživí Kembovu hviezdnu kariéru a Knicks opäť vystrelia vysoko. U mňa však predsezónna 9tka.

8. Chicago Bulls

Asi najväčší otáznik východnej konferencie. Niekto ich vidí v top 4, niekto mimo play-off. Ja som zvolil zlatú strednú cestu. Napriek tomu, že sa radím skôr ku skeptikom a kritikom Bulls, tak si myslím, že ich ofenzívna sila by v základnej časti mala stačiť na 8me, prípadne aj lepšie miesto. Predsa len v základnej časti väčšina tímov netlačí extrémne na pílu v obrane, čo by mohla byť voda na mlyn pre Bulls. Ofenzíva Lavine, Vučevič, DeRozan, Ball budí strach, no keď príde play-off, tak očakávam rýchle vypadnutie v prvom kole kvôli absencii obrany a lavičky.

7. Philadelphia 76ers

Z prvého miesta až na siedme. Áno viem a ospravedlňujem sa všetkým fans Sixers za toto odvážne tvrdenie. Mám ale taký pocit, že doplatia na drámu okolo Simmonsa a to v tom zmysle, že zaňho nedostanú adekvátnu náhradu. Či chceme alebo nie, tak musíme uznať, že Ben bol v základnej časti veľmi dôležitým faktorom pre úspech. Ak nezískajú kvalitného guarda, tak sa obávam, že sa Sixers budú trápiť a keď k tomu prirátame niekoľko obligátnych zdravotných absencii zo strany Embiida, tak to bude v silnej konkurencii stačiť len na 7me miesto.

6. Indiana Pacers

Jeden z mojich najobľúbenejších tímov bude v tejto sezóne veľmi príjemným prekvapením. Klub našiel hviezdu a lídra v Sabonisovi, ktorý zažil životnú sezónu. Okolo neho má skupinu výborných hráčov a hlavne veľmi slušnú lavičku a rotáciu. Navyše si veľa sľubujú aj od príchodu trénera Carlisla, ktorý ak dá dokopy trochu pokazenú obranu z minulej sezóny, tak môže viesť jeden z najlepších „two-way“ tímov v konferencii.

5. Miami Heat

Miami zažilo spolu s Lakers asi najvýraznejšiu offseason v lige a výrazne posilnilo svoje šance v play-off. Prišli skúsení, bojovní hráči ako Lowry, Tucker, Morris, ktorí sú ochotní makať na oboch koncoch palubovky, čo sa v play-off cení dvojnásobne. S príchodom Lowryho navyše vyriešili problém na pozícii rozohrávača, kde minulý rok rotovali mladíci. Tyler Herro sa tak môže vrátiť k úlohe 6th mana, kde by mohol patriť medzi najlepších v lige. V základnej časti to zrejme bude zohrávanie sa a šetrenie energie, no cieľ vyhnúť sa Nets a Bucks v prvom kole Heat splnia.

4. Atlanta Hawks

Z Atlanty sa okamžite po príchode trénera McMillana stal jeden z najlepších tímov východu a dotiahli to až do finále konferencie. To sa im podľa mňa zopakovať nepodarí, ale v silnej konferencii sa im podarí skončiť v top4 a získať tak výhodu domácej palubovky. Mužstvo je výborne poskladané okolo hviezdneho Younga. Majú výborne vyváženú starting five a na lavičke pripravených slušných strelcov, obrancov, mladíkov aj veteránov. Tento tím má všetko čo treba pre úspech, navyše ostal celý pokope a preto nevidím dôvod prečo by sa im nemalo dariť aj tento rok.

3. Boston Celtics

Pre mnohých zrejme prekvapenie, ale ja im verím. Očakávam, že duo Tatum, Brown pod novým trénerom urobí ďalší krok vpred a potiahnu Celtics vyššie. Vedeniu sa podaril aj husársky kúsok, keď za „drobné“ podpísali Dennisa Schrödera, ktorý by mal zaplniť dieru po Kembovi Walkerovi. Navrátilec Horford by mohol pomôcť s rozvojom talentovaného Roberta Williamsa a vytvoriť silné podkošové duo. Ak sa Celtics podarí konečne vyriešiť a stabilizovať rozohrávku a podkošový priestor, tak top3 vôbec nemusí byť prekvapením.

2. Milwaukee Bucks

Bucks sú spoločne s Magic a Pistons asi najľahšie odhadnuteľné tímy tohto rebríčka. Dlhodobo patria medzi najlepšie tímy pre základnú časť. Pravidelne sú v top5 medzi ofenzívami aj defenzívami ligy. Keď k tomu pridáme sebavedomie po zisku titulu, tak top3 by mala byť pre Bucks maličkosť. Jediný dôvod, prečo som ich nedal na prvé miesto, je ten, že aj oni minulý rok pochopili, že nie je potrebné silou mocou skončiť prvý a zbytočne sa vyšťaviť už v základnej časti a radšej budú svoje hviezdy šetriť vždy, keď budú mať možnosť.

U Giannisa Antetokounmpa sa očakáva, že titul mu ešte zvýši sebavedomie a potiahne tím s podobnou energiou ako doteraz. Energicky vyzerajú tenisky Freak 3, ktoré nájdete na The Streets.

1. Brooklyn Nets

Nie, nemám ich rád a nefandím im. Musím, ale uznať ich kvalitu a to že majú jedného z najlepších hráčov pre základnú časť – Jamesa Hardena. Málokto by dal Nets na prvé miesto, keď zrejme definitívne prišli o služby Irvinga. Kyrieho ale bokom! Napriek tomu, že Brooklyn veľmi nemusím, tak ich vidím na prvom mieste. Harden minulý rok pri absenciách Duranta a Irvinga ukázal v čom je jeho sila. Podobne ako v Houstone ťahal svoj tím od jedného víťazstva k ďalšiemu a potvrdil, že je jeden z naj hráčov do základnej časti. Očakávam, že niečo podobné bude predvádzať aj tento rok a keď sa Durantovi podarí odohrať aspoň 80% sezóny, tak Brooklyn bude na čele konferencie.

Durant má jedny z najpredávanejších basketbalových tenisiek súčasnosti, jeho už KD14 nájdete na The Streets, podobne ako bohatú farebnú kolekciu Harden vol. 5 a vydarené tenisky má aj trucujúci Kyrie Irving.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 66:75
19.11.2021
INT INT
SNV SNV 86:96
19.11.2021
SVT SVT
KOM KOM 84:71
30.11.2021
SNV SNV
PDA PDA 04.12.2021 SNV SNV
HAN HAN 04.12.2021 LUC LUC
SVT SVT 04.12.2021 LEV LEV
KOM KOM 04.12.2021 INT INT
INT INT 08.12.2021 SVT SVT
SNV SNV 08.12.2021 HAN HAN
LUC LUC 08.12.2021 KOM KOM
LEV LEV 08.12.2021 PDA PDA

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 7/2 77,78%
2 BC Komárno 6/3 66,67%
3 BKM Lučenec 5/4 55,56%
4 MBK Baník Handlová 5/4 55,56%
5 Spišskí Rytieri 5/5 50,00%
6 Inter Bratislava 4/5 44,44%
7 Iskra Svit 3/6 33,33%
8 BC Prievidza 0/6 0,00%

ScoreBoard ...

RZV RZV 58:87
20.11.2021
TYD TYD
SER SER 52:80
20.11.2021
STR STR
DBA DBA 72:40
20.11.2021
TRV TRV
SNV SNV 20.11.2021 CBK CBK
NIT NIT 20.11.2021 ZVO ZVO
SKP SKP 20.11.2021 Y23 Y23
RZV RZV 40:92
21.11.2021
CBK CBK
SKP SKP 21.11.2021 Y19 Y19
SNV SNV 21.11.2021 TYD TYD
TRV TRV 52:59
21.11.2021
STR STR
DBA DBA 86:72
21.11.2021
SER SER
NIT NIT 04.12.2021 RUZ RUZ
ZVO ZVO 04.12.2021 SKP SKP
SER SER 04.12.2021 SNV SNV
TRV TRV 04.12.2021 RZV RZV
CBK CBK 04.12.2021 TYD TYD
Y19 Y19 04.12.2021 STR STR
Y23 Y23 04.12.2021 DBA DBA
ZVO ZVO 05.12.2021 RUZ RUZ
SER SER 05.12.2021 RZV RZV
TRV TRV 05.12.2021 SNV SNV
Y19 Y19 05.12.2021 DBA DBA
Y23 Y23 05.12.2021 STR STR
NIT NIT 05.12.2021 SKP SKP

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Young Angels U19 Košice 7/0 100,00%
2 MBK Stará Turá U19 8/1 88,89%
3 CBK Košice 6/2 75,00%
4 Young Angels U23 Košice 5/2 71,43%
5 Dubček Bratislava 6/3 66,67%
6 BKM Junior UKF Nitra 5/3 62,50%
7 TYDAM UPJŠ Košice 4/4 50,00%
8 ŠKBD Spišská Nová Ves U23 3/3 50,00%
9 BK Lokomotíva Sereď U23 2/5 28,57%
10 BK ZŠ Zvolen 1/3 25,00%
11 BK ŠKP 08 Banská Bystrica U19 1/3 25,00%
12 BK AŠK Slávia Trnava U19 1/6 14,29%
13 ŽBK Rožňava 1/7 12,50%
14 MBK Ružomberok U23 1/9 10,00%