V exhibícii triumf Východu, najužitočnejším hráčom Marič

Publikované: 14.12.2014 Autor: TASR

SBL All Star 2014 (Martin Bílik, Stan Brown) (Foto: TASR)

Basketbalisti výberu Východu zvíťazili v sobotňajšom exhibičnom Zápase hviezd Eurovia SBL nad tímom Západu 115:106. Mužstvo chorvátskych trénerov Krunoslava Krajnoviča a Rudolfa Juga tak v bratislavskej Hant aréne oplatilo kolegom zo západnej časti slovenskej extraligy prehru z minulého roka. Vlani triumfoval domáci „Západ“ 143:129.

Najlepší basketbalisti z domácej súťaže predviedli v sobotu atraktívnu šou, plnú šikovných akcií, efektných smečov i vydarených blokov. Od začiatku nešlo o výsledok, ale o zábavu, ktorú spestrili exhibície v úspešnosti trojkových pokusov i v smečovaní do koša. Po vyrovnanom prvom polčase sa napokon z triumfu tešili „východniari“. Tí rozhodli o výhre v záverečnej štvrtine.

Najlepším trojkárom sa stal americký rozohrávač Komárna TJ Bannister reprezentujúci farby Západu, ktorý vo finálovom rozstrele zdolal Svena Smajlagiča zo Svitu po výsledku 22:15. V divácky atraktívnej súťaži smečiarov triumfoval prievidzský Igor Marič. Ten vo finále predviedol v spolupráci so svojím klubovým spoluhráčom z Hornej Nitry Milošom Miljkovičom pokus, pri ktorom odrazenú loptu od bočnej strany dosky efektne zasmečoval do koša. Od poroty za to dostal 48 bodov, čo bolo o päť bodov viac ako jeho súper, komárňanský Babatunde Alawoya. Marič sa napokon stal aj najlepším strelcom duelu, keď zaznamenal 28 bodov, za čo ho na konci stretnutia vyhlásili za najužitočnejšieho hráča zápasu (MVP).

O najväčšiu šou sa však postarali akrobatickí „kúzelníci“ Dunking Devils. Slovinské kvinteto sa po minuloročnom úspechu opäť vrátilo do Bratislavy, za pomoci trampolín ukázalo divákom množstvo smečov, efektných akcií a za vynikajúce predstavenie zožalo najväčší aplauz.

„Organizátori urobili miernu zmenu vo formáte podujatia, keď štvrtiny skrátili na osem minút. Myslím, že to bolo pozitívne rozhodnutie, exhibícia mala plynulejší priebeh. Som spokojný, že sme vyhrali, pretože je nerád prehrávam a práve to sa mi stalo vlani, keď som rovnako ako teraz viedol výber Východu. Najdôležitejšie bolo, že si akciu užili diváci a hráči si oddýchli od prísnych taktických pokynov nás trénerov,“ hodnotil podujatie kouč Východu Krunoslav Krajnovič. Jeho klubový zverenec z Prievidze Marek Jašš súhlasil so svojím trénerom. „Bola to veľká zábava, myslím, že sme si to užili my hráči a aj diváci. Podujatie bolo organizačne zvládnuté veľmi dobre, osobne ma najviac teší, že môj spoluhráč z Prievidze Igor Marič sa stal najlepším smečiarom i najužitočnejším hráčom,“ uviedol Jašš.

Zápas hviezd sa páčil aj najskúsenejšiemu zo všetkých hráčov, opore bratislavského Interu Martinovi Rančíkovi. „Nebolo dôležité, kto dnes vyhral. Chalani sa zabávali, užili si to aj diváci a čo bolo hlavné – išlo o výbornú propagáciu basketbalu. Verím, že podobné podujatia sa budú opakovať aj v budúcnosti,“ povedal starší z bratov Rančíkovcov.